Kırgısiztan

Resmi Dili

Kırgızistan’da resmi dil Kırgızca olsa da özellikle kuzeyde kalan bölgelerde yaygın olarak Rusça konuşulur. İngilizce de sıklıkla konuşulan dillerin başında gelir.

Yerel Saati

Kırgızistan yerel saati Türkiye’den 3 saat ileridedir.

Para Birimi

Ülkenin para birimi Kırgızistan Somu’dur.

Geçim Kaynakları

Tarım ve turizm Kırgızistan’ın iki önemli ekonomik kaynağıdır. Tarım alanları dar olsa da türün, buğday ve şeker pancarı en çok yetiştirilen ürünlerdir. Tarımla birlikte hayvancılık da yapılır. Denize kıyısı bulunmayan ülkede göl turizmi gelişmiştir.

Kırgızistan Nerededir?

Orta Asya’da bulunan Kırgızistan’ın denize kıyısı yoktur. Ülkenin; batısında Özbekistan, kuzeyinde Kazakistan, güneydoğusunda Tacikistan, güneybatısında ise Çin yer alır.

Kırgısiztan’da Ulaşım

Kırgızistan’da şehir içi ulaşım minibüs/dolmuş, otobüs, taksi ve troleybüslerle sağlanmaktadır. En sık tercih edilen ulaşım seçeneği ise “marşrutka” adı verilen dolmuşlardır. 06.00-21.00 saatleri arası hizmet veren marşrutkalar yolculuk için hem kolay hem de ekonomik yollardan biridir.

Troleybüsler de tüm şehirlerde kullanılan tramway ve otobüs karışımı bir ulaşım aracıdır. Ülkede toplu taşıma için kullanılan herhangi bir ulaşım kartı yoktur; ücretler nakit olarak ödenir. Kazakistan’da taksi ücretleri de çoğu ülkeye göre daha uygundur. Bu nedenle uzak mesafeler için taksiler de tercih edilmektedir.

Bişkek Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Bişkek Havalimanı ve şehir merkezi arası yaklaşık 25 km’dir. Havalimanından şehir merkezine giden toplu taşıma aracı bulunmadığı için taksi ya da araç kiralama alternatiflerini değerlendirebilirsiniz.

Havalimanı terminali dışında bulunan lisanslı taksilerle, trafiğin yoğunluğuna göre, yaklaşık 40 dakika içinde şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araç kiralama da toplu taşıma alternatifi olmadığı için sıklıkla tercih edilen yollardan biridir.

Bişkek

Kazakistan’ın başkenti Bişkek aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ve zamanında dinlenme kalesi olarak kullanılan Bişkek; milli parkları, anıtları, meydanları ve müzeleri ile tarih severleri büyüler. Ala-Too Meydanı, Panfilov Parkı, Holy Resurrection Katedrali ve Ala-Arça Milli Parkı; Bişkek’in görülmesi gereken yerleri arasındadır.

Issık Göl

Dünyanın en büyük krater ve tuz göllerinden biri olan Issık Gölü, aynı zamanda Avrasya’yı çevreleyen tüm deniz ve kara parçalarına da en uzak noktada bulunur. Issık Gölü plajları ve manzarası ile su sporları ve trekking tutkunlarının popüler rotalarından biridir. Tanrı Dağları ile çevrilmiş olan gölün çevresinde görülecek çok fazla doğal güzellik bulunur. Issık Göl çevresinde bulunan Fairy Tale Kanyonu, Karakol ve Chapon Ata şehirleri, Balasagun Harabeleri ve Burana Kalesi mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Kırgızistan’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • İş yerleri hafta içi ve cumartesi günleri 13.00-14.00 arası genellikle kapalıdır. Pazar günleri ise diğer ülkelerin aksine açık market ve iş yeri bulabilirsiniz.
 • Kazakistan’da 5 iş gününden fazla kalacaksanız ilgili kurumlara bunu bildirmeniz gerekmektedir.
 • Tabelaların çoğu Kiril alfabesi ile yazıldığı için yanınızda bir sözlük bulundurabilir veya telefonunuza sözlük uygulaması indirebilirsiniz. 
 • Para birimi Som olsa da Dolar ve Euro da turistik alışveriş noktalarında geçerlidir.
 • Taksi fiyatları uygun olsa da pazarlık yapabilirsiniz.
 • Bişkek’teki Doldoy ve Oş pazarlarının mutlaka gezilmesi tavsiye edilir.
 • Dili: Kırgızca, Rusça
 • Yerel Saat: GMT+6
 • Para Birimi: Kırgızistan Somu
 • Priz Tipi: C, F
 • Telefon Kodu:+996

Kırgızistan Vize Süreci

Kırgızistan’a yapacağınız seyahatlerde vize almanıza gerek yoktur. Türk vatandaşları 30 gün süre için vizesiz seyahat edebilmektedir.

Kırgızistan acil telefon numaraları nelerdir?

Polis: 102

Ambulans: 103